25 Şubat 2013 Pazartesi

Okudum Bitti #1Kitap Adı : Evrenin Ötesi
Yazar : Beth Revis
Basım : 2011
Yayınevi : Olimpos


Evrenin Ötesi bu sene okuduğum ilk kitap oldu. Carrefour’dan ikinci kitabı ile birlikte tanesi 6.90 TL’ye aldığım bir kitap. Çıkalı uzun süre oldu ama kısmet işte. Aslında merak ettiğim bir kitaptı. Yazarın olayları kurguladığı ortam benim hem hoşuma gitti hem de biraz klostrofobik bir hisse neden oldu.

Ana karakterlerimizden biri olan Amy, ailesinin uzay projesinde görevli olarak 300 sene dondurulup, bir uzay gemisine koyulup, fırlatılması karşısında onlarla gitmeyi kabul ediyor. Donduruluyor dondurulmasına ama 50 sene erken uyanıyor. Olaylarda burada başlıyor işte.

Diğer ana karakterimiz Çırak (ismi bana Tess’imi hatırlatıyor) ise bu uzay gemisinde Amy’nin uyandığı dönemde yaşayan ve geleceğin Godspeed uzay gemisi yöneticisi Bilge olacak olan arkadaşımız. Onun dönüm noktası ise Amy ve diğer dondurulmuşların bulunduğu odayı öğrenmesi oluyor.

Amy, uyandı ama Godspeed hiç ona göre bir yer değil. Herkes birbirine benziyor. Halk kuzu gibi sessiz, sakin ve farklılıkları tehlikeli gören insanlar. Dünya yaşamına dair bilgileri yok. Bizim normal hatta yetenekli tabir ettiğimiz insanlar ise akıl hastası gibi görülüyor. Üstüne üstük demir yığını bir gemiden başka gidilebilecek hiçbir yer yok. Ve asıl tehlike diğer donmuş insanları öldürmeye çalışan bir katil var.

Bilge Godspeed’ de düzen isteyen, neredeyse diktatör bir yönetici. Farklılıklardan hiç hoşlanmıyor. Tabi Amy zavallım, onun gözünde tehlikeli bir hal alıyor yaptıkları ile.

Çırak Amy’ye ailesi konusunda yardım etmeye çalışırken Bilge ile ilgili bazı gerçekleri keşfetmeye başlıyor. Cinayetleri çözme işi hiç ummadıkları gerçekleri ortaya çıkarıyor.
Doğru ve gerçek olan şeyler aslında ne kadar doğru ne kadar gerçek? Bu kitabı okurken çok farklı olaylar sizi bekliyor.

“ Gökyüzünün ne kadar önemli olduğunu onu kaybedene dek hiç düşünmemiştim.”
“ Tam o anda, bu gemideki en önemli gerçeği fark ettim.
   Burada kaçacak hiçbir yer yok."


Kitap Adı : Bir Milyon Güneş
Yazar : Beth Revis
Basım : 2012
Yayınevi : Olimpos

(Dikkat spoiller içerir.)

İlk kitapta Amy ve Çırak  Bilge’nin sırrını öğrenmiş, katili yakalamış, Phydus’u keşfetmişlerdi. Godspeed artık Phydus ile yönetilmiyordur. İnsanlar kendileri olma imkanını kazanmışlardır. Ama farklılığın olduğu yerde anlaşmazlıklar ve kargaşa da vardır. Ve bunlar Godspeed’i kaosa sürüklemektedir.

İsyanlar, grevler başlamıştır. Çırak yönetimde boşlukları değerlendiren isyancılara karşı çalışırken gemi ile ilgili çok önemli bir sırrı daha öğrenir. Bu sır Salgın’a kadar uzanmaktadır.
Amy ise Orion’dan kendisine kalan ipuçlarını takip ederek bu sırra neden olan gerçekleri adım adım takip etmeye başlar. Bu sırada başına gelecek korkunç olaylar ile de baş etmelidir. Ölümler ise devam etmektedir. Bu sefer nedenleri de suçluları da farklıdır.

Çırak’ın gemiyi kontrol altına almaya çalışırken yaşadıkları, onu yönetici olma konusunda yeterli olup olmadığını düşünmeye iter.

Artık kimse güvende değildir. Hiç kimse, güvenilecek insan değildir. Alışkanlıklar insanlara çok farklı şeyler yaptırabilir. Gerçekleri ise herkesin kaldırması mümkün değildir. Seçim vakti yaklaşmaktadır.

" Çırak gözlerime bakarak, 'Neden?' diye sordu."


Bence kitapların ikisi de gayet güzeldi. Serinin son kitabını büyük bir merakla bekliyorum ki ikinci kitap tam yerinde bitti. Okunmalarını ısrarla tavsiye etmekteyim.
*Görüntü kalitesi için kusura bakmayın. Telefon ile çekmek zorunda kaldım.
2 yorum:

  1. Hoşgeldin aramıza tatlım :)

    YanıtlaSil
  2. Teşekkür ederim :)Çok mutlu oldum sesimi duyurabildiğime

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...