3 Nisan 2013 Çarşamba

Okudum Bitti # 10 ŞEY


Kitap Adı : Şey
Yazar :  J.A. Konrath
Yayınevi : Arunas
Baskı : 2012

Dikkat spoil içerir.

Bu isimli (The Thing) bir film izlemiştim ve hoşuma gitmişti. İstanbul Kitap Fuarı'nda görevliye konusunu sorduğumda benzer demişti ve almıştım.
Sonunda sırası geldi okundu, bitti ve yorumunun yapılma vakti geldi.

Kitapta olaylar 1906 Roosevelt zamanında ne olduğu bilinmeyen bir Şey'in bulunmasıyla başlıyor. Şey çünkü tanımlanması mümkün değil o zamanın şartlarıyla. Günümüzde Andrew Dannison (Andy) ile devam ediyor.

Ana karakterimiz Andy, dil yeteneği olağanüstü gelişmiş ki bu konuda okurken cidden kıskanmıştım onu, bir çevirmen. Hükümet tarafından özel bir projede görevlendirilmek üzere çağrılıyor hatta zorla alıkonuyor.
Yapmasını istedikleri görev Şey ile temas kurması. Tabi Andy'nin Şey'i görmesi hatta onu beslenirken görmesi onun için arkasına bakmadan kaçması için yeterli oluyor ama merakına yenik düşüyor ve görevi kabul ediyor. Ah Andy ne yaptın sen demedim değil hani.

Andy çok uzun bir aradan sonra uyanmış bu Şey ile iletişim kurmaya çalışırken katıldığı operasyonel birlik ve proje üssüne uyum sağlamaya da çalışıyor.

Operasyonel birlikte veteriner, doktor, asker, haham, papaz, genetik bilimci gibi kişiler mevcut. Bu kişilerin her birinin ayrı bir hikayesi var ve bu hikayelerin hiç biri iyi değil aslında. Yapılan hatalar ve tercihler onları bu üsse sürüklemiş bir nevi.
Her hatanın bir bedeli vardır ama hikaye ilerledikçe bence bu bedel biraz fazla dediğim yerler çok oldu.

Şey'e de bir işim koyuyorlar Bub. Bub bana sevimli birini hatırlatacakken Şey'den sonra fikrim tamamen değişti ne yalan söyleyeyim.

Bub konuşmaya başladığında sevinen birlik başlarına gelecekleri bilseler nasıl hissederlerdi acaba?
Bub insanları kullanmayı öyle bir başarıyor ki kirli geçmişlerinden kurtulduklarını düşünen herkes geçmişin ayaklarına dolanacağından habersiz.

Kitabın sonuna doğru ortaya çıkan aksiyon ve korku yüklü sahneler, bazen midemi kaldırmadı değil. 
Hele en sonunda olan olay şok etkisi yarattı bende.

Bu kitabı okumak psikolojinize göre yürek isteyebilir bende uyarması. Tavsiye eder miyim ederim. Her şeyine rağmen sevdiğim bir kitap oldu çünkü.
Hakkıyla yorumlamak için biraz spoile girdim sanırım. Bu yüzden de affola.

" Titanyum çubukları Andy'nin önünde dikiliverince farklı dillerde en çok sevdiği küfürlerle lanet okumaya başladı. "

" Korkuyorsun. Elbette korkuyorsun. Bub'ı gören herkes korkar. Doğar doğmaz korkmamız öğretildi. Eğer Samuel Butler'ın söylediklerini aktaracak olursam, hikayeyi Şeytan'ın gözünden okumadık hiç, çünkü kitapları herp Tanrı yazdı. "Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...