8 Nisan 2013 Pazartesi

Okudum Bitti # 11 Zaman HaritasıKitap Adı : Zaman Haritası
Yazar : Felix J. Palma
Yayınevi : Koridor
Baskı : 2012

Bu kitap üç adet bölümden oluşuyor. Bu bölümlerde anlatılan hikayeler sonunda ortak bir payda da toplanarak sonuçlanıyor.
Hikayeler 1800ler Londra'sında vuku buluyor.

İlk hikayemizde Andrew Harrington adlı bir genç ölen sevgilisinin acısına dayanamayarak intihar etmeye karar veriyor. Sevgilisinin fahişe iken kaldığı pansiyona gidiyor ve tam intihar edecekken kuzeni tarafından durduruluyor. Kuzeninin Andrew'u kurtarmak için öne sürdüğü gerekçe ile tüm olaylar başlamış oluyor.

İkinci hikayede ise genç bir İngiliz bayanının içinde bulunduğu devirden kurtulma isteği ve ulaşılamaz görülen aşkını okuyorsunuz. O zamanlarda bazı konulardaki geleneksel anlayış ile zamanımız arasındaki fark gözler önüne seriliyor. Ve bir delikanlının sevgi ya da dürtüleri uğruna yapabilecekleri şaşırtıcı gelebilir size.

Son hikayede ise sıra dışı bir cinayet ile başlayan kovalamaca hiç düşünmeyeceğiniz yerlere gidiyor. Hayal ile gerçek arasındaki çizgi fulu bir hal alıyor. Sahtekarlıklar, gerçekler tek tek ortaya dökülüyor. 

Zamanda yolculuğa inanır mısınız? Üç hikayenin temeli zaman kavramı ve yazar H. G. Wells  etrafında şekilleniyor. Kitabın sonu ise şaşırtıcı bir şekilde bitiyor. 

Kitap bilim kurgu adına gayet iyi kurgulanmıştı, tek sıkıntı bazı yerlerin çok karışık olmasıydı. Konuyu kaçırdığım yerler oldu doğrusu. Bazı kısımlarda ise kitap ilerlememek konusunda benimle inatlaştı sanki.
Sabırla devam edilmesi gerek yine de.
Hikayede anlatılan şeyleri kafamda canlandırmak çok zevkliydi. Ayrıca H. G. Wells'in kitaplarını da merak etmemi sağladı bu kitap.

Bilim kurgunun bu halini okumak isteyenler için tavsiye ederim ama sabırsız, tez canlı biri iseniz uzak durun derim. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...